Televizyon Yayınında Yeni Dönem: Kablo Hd Tv’ler Geliyor, Şifreli Yayın Devri Bitiyor!

0 459

Gelişen teknojile ile birlikte tv yayıncılığunda ücretli yayınlar sebebiyle eski televizyon kanalları izleme tadının iyiden iyiye bozulmaya başladığı şu dönemlerde Rtük duruma el attı ve televizyon kanallarının HD kalitesiyle kablo yayınlar ile ücretsiz tüm herkesin izleyebileceği bir ortam hazırlanıyor.. Şifreli yayın devri bitiyor artık tüm kanallar hd kalitesiyle ücretsiz olarak izlenebilecek..

İşte yeni dönem tv yayında yapılacak değişikler;

Yayıncılıkta görüntülü kirliliği yaratan bir devrin sonu geldi. Türkiye, sayısal karasal yayına geçişe hazırlanırken, bu geçişten en fazla vatandaş yararlanacak. Televizyon izleyicileri artık basit bir alıcı aracılığıyla tüm kanalları yüksek çözünürlük (HD) kalitesinde izleyecek. Sayısal yayın için gerekli alıcılar vatandaşa özel promosyonlarla dağıtılacak. Artık ne alıcıya ne de yayıncıya para ödenmek zorunda kalınacak. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), tüm televizyon üreticilerine “Yeni yayına uygun televizyon üretin” demeye hazırlanıyor. Eski yöntem set üstü anteni tarihe kavuşturacak değişimle, hiçbir anten veya digital platform aboneliğiolmadan, yüksek kalite (HD) yayın ücretsiz izlenebilecek.

EDİRNE’DEN KARS’A TV KEYFİ:
2014 yılında hayata geçecek sayısal yayın, ücretsiz olmasının yanında hareketli ve kesintisizsinyal alma özelliğine de sahip. Artık vatandaş otobüs yolculuklarında kesintisiz ve yüksekkalitede televizyon izleyebilecek. Edirne’den Kars’a otobüs yolculuklarında yayın kesintisizolarak sağlanacak.

REKABETTE ZİRVE:
En yüksek görüntü ve ses kalitesine sahip sayısal yayının ücretsiz olması, kablo yayın ve dijital platformların ücret düşürmesine neden olacak.

YENİ KANALLAR GELECEK:
Teknik ve ekonomik kapasitesi yeterli olmadığından sadece uydudan yayın yapabilen kanallar da karasal yayına geçecek. Özellikle karasal yayında az sayıda olan haber kanallarının sayısını artıracak değişim, yeni kanalların açılmasına da büyük imkan tanıyacak.

DİZÜSTÜNDEN TV KEYFİ:
Sayısal karasal yayının bir diğer avantajı da dizüstü bilgisayarlardan TV izlenmesi olacak. Alıcısı olmayan dizüstü bilgisayarlara takılacak USB alıcı sayesine artık her yerden TV izlenebilecek.

VATANDAŞA MALİYET GETİRMEYECEK;

RTÜK DEVREDE:
Sayısal yayına geçildikten sonra vatandaş abonelik ve alıcı ücreti ödemeyecek. 2013 yılından itibaren satılacak tüm televizyonların bu yayına uygun olması zorunluluğu getirecek RTÜK, bu tarihten önceki televizyonların gerek duyacağı vericiler için de yayıncılarla birlikte bir kampanya başlatacak. Verici şirketi gazeteler aracılığıyla promosyon olarak vericiler dağıtacak. Vericiler yerli üretim olacak.

TEK VERİCİDEN YAYIN:
Sayısal karasal yayın için kurulacak verici şirketine tüm yayıncılar ortak olacak. Yeni dönemde her kanal kendisi için verici direği dikmeyecek. Artık tek direkten tüm yayın sağlanacak, görüntü kirliliği engellenecek.

Kaynak: Sabah

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.