Turksat 4A’ya Geçiş Kanal Güncelleme Nasıl Yapılır? Yeni Uydu Frekansları

2 675

Haberleşme uydumuz olan Türksat’ın son uydusu olan Türksat 4A 18-19 Temmuz saat 00.01’dan itibaren yeni kanal güncelleme listeleriyle birlikte yayınına başlıyor. Cihazları eski olanlar ve otomatik kanal yenileme özelliği bulunmayanlar aşağıdaki gibi cihazlarını ayarlayarak yeni kanal frekanslarına cihazlarını güncelleyebilirler.

Tüksat’ın sitesindeki duyuruda “Türksat 2A uydusunun ömrü 2016 yılınında tamamlanacağından, söz konusu uydu üzerindeki yayınlar Türksat 4A haberleşme uydusuna aktarılacaktır. Yeni TV kanallarının yayına başlamasıyla birlikte Türksat 4A üzerinde hâlihazırda 429 olan TV kanal sayısı, 477’nin üzerine çıkacaktır.” denildi.

Turksat-4A Yeni Frekans Kanal Ayarları
Turksat-4A Yeni Frekans Kanal Ayarları

Uydu Alıcılarının Türksat 4A’ya Göre Ayarlanması

Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uyumlu uydu alıcıları yeni frekansları otomatik olarak güncelleyecektir.

Diğer uydu alıcıları içinse, 11844 MHz frekansı, Dikey V-polarizasyon, 2222 Sembol Oranı, FEC ¾ veya 11747 MHz frekansı, Yatay H-polarizasyon, 27500 Sembol Oranı ve FEC 5/6 değerleri girilerek “Şebeke Taraması” yapılması gerekmektedir.

EK BİR ANTENE İHTİYAÇ DUYULMAYACAK

Türksat 4A haberleşme uydusu, 42° Doğu yörüngesinde (Türksat 2A ve Türksat 3A uyduları ile birlikte) hizmet vereceğinden, uydu üzerindeki yayınları izlemek için ek bir antene ihtiyaç olmadığı gibi mevcut anten ayarlarında da herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Türksatın son uydusu olan 4A ya geçiş sonrası yeni kanal listelerini yukarıda anlattığımız şekilde güncelleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.