Url uzantıları ve Seo ilişkisi, html mi, asp mi php mi daha iyi index’lenir?

2 541

Pek çok website sahibi, sitesini arama motorları sonuçlarında üst sıralarda tutmak için türlü yollar dener. En çok denenen yöntemlerin başında url uzantıları gelmektedir. Şuan google da bir arama yapsanızpek çok sitede .html uzantılı url’lerin google tarafından daha çok önemsendiği bilgisine ulaşabilirsiniz. Peki gerçekten bu doğrumu, google veya diğer arama motorları url indexlemesi yaparken sitenizin url yapsının html olduğuna mı bakıyordur yoksa başka önemsediği noktalarda var mıdır?

Şimdi bu sorulara örneklerle açıklık getirelim, bilinenin aksine site url’lerinin html veya asp ya da php gibi değişik kodlamalarda olması sitenize eksi bir puan kazandırmaz, burada esas olan anlaşılır sade ve temiz bir url yapsına sahip olmaktır. Bu sebeple sayfa uzantı yapısı, site url adresi karakter sayısı olarak ne kadar kısa olursa o kadar hatırda kalıcı olur, aynı zamanda seo açısından da o kadar değerlidir. Dolayısıyla yayınlanan yazılarda yazı başlıkları ne kadar uzun olursa olsun, yazıların urlsi daima kısa ve öz tutulmalıdır. Yazı url’lerine son ekler de dahildir.

Bir yazının .html ile bitmesi fazladan 4 karakter daha uzun olmasına sebep olacak dolayısıyla seo açısından daha zayıf bir konuma gelecektir. Bir site hangi kodlama diliyle yazılmış olursa olsun .htaccess dosyası ile uzantısı değiştirilebilir. Google bunu bildiği için sitelerin html veya php uzantısını dikkate almamaktadır. Bu sebeple, sitelerde .html kullanmamız sadece kendimizi kandırmaktır. Seo açısından hiçbir yararı olmadığı gibi urlnin uzun tutulmasını sağlayarak seo açısından sitenin kalite puanını düşürmektedir.

Deneyimlerimiz ve seo uzmanlarının araştırmaları sonucunda elde ettiğimiz sonuç ise, url yapınız ne olursa olsun, url’lerinizin şu yapılandırmalardan uzak olduğundan emin olun,

  • uzun ve karmaşık url’ler,
  • url’lerin okunmasını zorlaştıracak değişik karakterler.

Unutmayın ne kadar temiz sade bir url niz olursa o kadar çok akılda kalır ve google da bunu göz önünde tutar. Ayrıca kopya içerikler yerine  içeriklerinizi kendi cümlelerinizle yazın ve konu başlıklarınızı google aramalarında yapılabilecek olası kelimelerden seçerseniz, sonuçların ne kadar  olumlu olduğunun farkına varacaksınız… Faydalı olmuş olmak ümidiyle..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.