Vücuda Dövme Yaptırmak Zararlı Mı? | Dövme İle Bulaşan Hastalıklar

0 464

Dövme, pek çokları için vücut için bir gösteriş veya sevilen beğenilen şekil veya resimlerin vücuda aktarılması işlemine verilen isimdir.

Dövme Çeşitleri: Üst ve Alt Tabakaya Yapılan Dövmeler

Genellikle vücuda yapılan dövmeler 2 kısımda toplanabilir. Bunların birincisi tamamen deri üzerinde, derine inmeden, deriye zarar vermeden. Epidermis dediğimiz derinin en üst tabakasında kalan tamamen yüzeysel bir boyama şeklinde dövmedir. İkincisi de profesyonel dövme dediğimiz, derinin alt tabakalarına kadar inen, orta ve alt tabakalarına kadar inen, deriyi ciddi travmatize eden, boyayan, derinin tüm tabakalarını boyayan invaziv bir girişim aslında.

Döve ile Bulaşabilen Hastalıklar, Dövmenin Zararları?

dovme_ve_zararlariBoyanın ciltte yaratmış olduğu alerjik reaksiyonlar, kontakt dermatitler, cilt hassasiyeti gibi durumlar söz konusu olabilir.

Diğer profesyonel dövmelerde, yani derinin hemen hemen tüm tabakalarını tutan, çeşitli özellikle farklı renklerin çok sayıda kullanıldığı profesyonel dövmelerde, hem biraz önce saymış olduğumuz alerjik reaksiyonlar, kontakt dermatitler, cilt hassasiyeti, kızarıklık, leke bırakmak gibi yan etkileri çok fazla, hem de ciddi yan etkileri, enfeksiyon riski çok fazla.

Profesyonel dövmede cilde çok sayıda hızlı hızlı iğne, yani enjeksiyonlar batmış oluyor, iğne uçları batmış oluyor. Bu hemen hemen her türlü enfeksiyonu yapabilir. Bunların en basiti yumuşak doku enfeksiyonları dediğimiz, cilt enfeksiyonları yapabilir. Onun dışında maalesef ki Hepatit C, Hepatit B, HIV gibi çok ciddi son derece tehlikeli reaksiyonlara bile sebep olabilecek yöntemler bunlar.

Uzmantv’den alınan bu bilgi içeriği sonucunda dövme yaptırırken son derece dikkatli olmak ve sağlıksız güven vermeyen ortamlarda sağlıklı olmayan araç ve gereçlerle yapılacak dövmelerden uzak durmak yaşamınız için isabetli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.