Windows 8 ile Birlikte Gelen Yeni Özellikler Artı ve Eksileri

0 374

Geçtiğimiz günlerde merakla beklenen microsoft’un yeni işletim sistemi windows 8’in tanıtımı yapıldı. merakla beklenen bu yeni işletim sistemini sizler için araştırdık. Windows 8 kullanmayı düşünüyorsanız bu yazımızı okumadan işletim sisteminizi yakından tanıyın..

Windows 8′in Artıları ve Avantajları

Çoklu monitör desteği

Windows 8 ile birlikte çoklu monitör desteği, daha önce olmadığı kadar kullanışlı. Artık çift monitör ya da ikinci bir ekran kullanımı için uzman olmanıza gerek yok.

USB 3.0 desteği

Artık USB 3.0 destekli bir sabit disk ya da USB bellekleri tam kapasite ile kullanmak için özel sürücülere ihtiyacınız yok. Sadece takın ve çalıştırın…

Yeni görev yöneticisi

Daha fazla özellik, renklerle daha anlaşılabilir bir liste, geliştirilmiş listeleme… Yeni görev yöneticisi, daha önce hiçbir Windows’ta görmediğimizkadar kullanışlı.

Internet Explorer 10

Özellikle Metro için üretilen sürüm, sade, basit ve son derece hızlı. Tek eksiği ise, Metro üzerinde çalıştığından, Flash desteği sunamaması.

Hızlı kurulum

Ne Windows Vista, ne da Windows 7, Windows 8′in kurulum hıznın yakınından bile geçemiyor. Kurulum süresi bizim için 10 dakika oldu. Sistem, bu 10 dakika içerisinde, tamamen hazır hale gelmişti bile…

Windows Defender

Artık Windows 8 ile birlikte gelen bir anti-virüs yazılımınız da var: Windeos Defender. İşini şaşırtıcı derecede iyi ve eksiksiz yapan Defender, sizi genel tehditlerden rahatlıkla koruyabiliyor. Daha fazlasını isteyenler ise, hala alternatif paketleri kullanabiliyor…

En ucuz Windows

Ocak 2013 sonuna kadar geçerli olacak kampanya çerçevesinde, Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 kullanıcıları, yeni Windows 8 Pro’yu sadece 79TL’ye indirerek mevcutbilgisayarlarının işletim sistemlerini güncelleyebilecekler. 2 Haziran 2012 ve 31 Ocak 2013 tarihleri arasında Windows 7′li bilgisayar satın almış kullanıcılar ise www. windowsupgradeoffer.com adresinden sunulan Windows Yükseltme Teklifi ile 29 TL’ye Windows 8 Pro’yu indirebiliyorlar.

Hızlı açılan Mero uygulamaları

Metro için geliştirilen oyunlar ve diğer uygulamaların açılış hızları, çalışma performansları ve keyifli seçenekleri, Windows 8 uygulamalarını artılar arasına rahatlıkla sokuyor.

Hızlı dosya kopyalama

Windows 7′nin kopyalama sihirbazı, en az diğer Windows’larınki kadar sinir bozucu olabiliyordu. Ama Windows 8 ile birlikte bambaşka bir sihirbazımız var. Artık kopyalama işlemini duraklatıp daha sonra devam edebiliyoruz. Sihirbaz penceresine eklenen grafik ise, hızın ne zaman artıp ne zaman azaldığını anlamamızı sağlıyor.

Windows to Go

Windows 8′in Enterprise sürümünde bulunan bu özellik sayesinde, USB bellek üzerinde çalışan bir Windows 8′e sahip olabiliyoruz. Bu sayede, taşınabilir bir Windows hayal olmaktan çıkıyor.

Tabletler için Metro

Metro arabirimi masaüstü PC’ler ye da geleneksel laptop’lar için çok da gerekli olmayabilir. Ama konu tablet bilgisayarlar olduğunda, bu arabirimin bizlere sunduğu çok fazla şey olduğu hemen fark edilebiliyor.

Windows 7′den daha tutumlu

Windows 7 ile benzer sistem gereksinimlerine ihtiyaç duysa da, Windows 8, sistem kaynaklarını çok daha verimli kullanmayı başarıyor. Gerek işlemci kullanımı, gerek RAM kullanımı, Windows 7′ye oranla çok daha düşük bir düzeyde.

Senkronizasyon

Eğer Windows 8′e Microsoft hesabınızla giriş yaptıysanız, işletim sistemi ve hesabınız arasında kusursuz bir senkronizasyon imkanına sahipsiniz. Ayarları, senkronizasyon ayar menüsündeki seçenekler yardımıyla kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yenileme

Windows’unuz artık çok mu yavaşladı. Kurduğunuz onlarca yazılım yüzünden işletim sisteminiz “şişti” mi? Üzülmeyin, artık Windows 8 ile her şeye en baştan başlayabilirsiniz. Bu özellik aslında cep telefonlarındaki “fabrika ayarlarına dönüş” seçeneği ile aynı işleve sahip. Yani size tertemiz, ilk kurduğunuzda karşınızda gördüüğünüz Windows’a geri dönme imkanı tanıyor.

Hızlı başlatma

Yılların hayali, hep “olacak” denilen şey, nihayet Windows 8 ile gerçek oldu: Hızlı açılan bir Windows! Aslında bu durum küçük bir hile ile gerçekleşiyor. Siz bilgisayarı kapatsanız da, bazı Windows elemanları tam olarak kapatılmıyor ve beklemeye alınıyor. Bu sayede, bir dahaki açılış adece birkaç saniye içerisinde tamamlanabiliyor.

Windows 8′in Eksileri ve Dezavantajları

Kilit ekranı

Kilit ekranı bir cep telefonunda ya da bir tablette tabii ki gerekli bir ekran. Ancak masaüstü kullanıcılarının kilit ekranını kullanmak isteyeceğini pek düşünmüyoruz.

Aşırı yavaş Dual-Boot

Windows 8 ile birlikte ikinci bir işletim sistemi daha kullanacaksanız, açılış süresi sizi rahatsız edebilir. Yeni boot yöneticisi işletim sistemini seçtiğinizde tüm bilgisayarı baştan başlatıyor ve bu durum, daha önce olmadığı kadar yavaş yüklemem sürelerinin ortaya çıkmasına yol açıyor.

Kişiselleşmeyen Başlat ekranı

Hayır; Başlat ekranının varlığından bahsetmiyoruz… Bizi rahatsız eden, bu ekranın arka plan resmini tam bir özgürlükle değiştiremiyor olmak. Microsoft’un bize sunduğu 20 arka plan ile yetinmek zorundayız.

Windows RT kaosu

Windows 8 ile birlikte, ona çok benzeyen bir Windows sürümü daha geldi: Windows RT. Ama bu sürüm, kıstlı yetenekleri ve yetersiz özellikleri ile hayal kırıklığı olmaya çok yakın. Sadece bazı tabletlerde kullanıclacak olsa da, ihtiyaçları ne derece karşılayacağı hala hayal kırıklığı.

Yeni F8 menüsü

Bilgisayarımızda bir sorun olduğunda, Windows açılmadığında ilk başvurduğumuz yardımcılarımız arasında önemli bir yere sahiptir F8 menüsü. Windows 8′de yenilenen bu menü, çok önemli bir soruna sahip. Ona ulaşmak için açılış sırasında F8′e basmamız lazım ama bize tanınan süre Windows 8′de yok denecek kadar kısa. Bu yüzden F8 menüsüne ulaşmak, ufak bir mucizenin gerçekleşmesi gibi…

Masaüstü tasarımı

Masaüstü tasarımın kötü olduğunu iddia etmiyoruz. Ama yepyeni bir Windows’la karşımıza çıkan Microsoft’un, neden masaüstü tasarımını geliştirmediğini kendimize sormadan da edemiyoruz. Aero artık yok; masaüstü simgeleri Windows 7 ile tamamen aynı…

Windows 8 mağazası

Her geçen gün içerdiği uygulama sayısı artsa da, Windows 8 Store’un arabirimi son derece kullanışsız. Aradığınız özel bir uygulama varsa şansınıza küsün; arama gibi bir imkanınız şimdilik yok. Ayrıca çok fazla kategori ver ve bu durum, her kategorinin içerik açısından zayıf kaldığı imajını yaratıyor.

DVD oynatmak artık hayal

Windows 8′in Windows Media Player’ı artık DVD filmleri izlemenize izin vermiyor. Biraz yazılımdan anlayanlar VLC gibi alternatif yazılımları kullanarak sorunu çözebilir ama Microsoft’un istediği, 10 Euro gibi bir para harcayıp Windows 8 için Media Center eklentisini yüklememiz…

Microsoft hesabı

Microsoft hesabımız ile Windows 8′i entegre etmek aslında iyi bir fikir. Ama bu işlem için geçmemiz gereken engeller o kadar fazla ki, ülkemizdeki bürokrasiyi bile özleme ihtimaliniz var…

Birbirine giren 2 arabirim

Metro arabirimi büyük bir yenilik olsa da, geleneksel masaüstü ile Metro arabirimi çok fazla iç içe girmiş gibi görünüyor. Örneğin masaüstünde bile olsanız, bilgisayarı kapatmak için oku ekranın sağ köşelerine götürmeli ve Metro ayarlarını andıran bir bölümün açılmasını beklemelisiniz. Daha sonra buradaki Güç bölümünden PC’nizi kapatabilirsiniz.

Pencere menüleri

Ribbon arabiriminin geleneksel Windows pencerelerine eklenmesi, işi kolaylaştıracağı yerde daha da zorlaştırmış. Neyse ki Windows 7′deki menü yapısı da Ribbon’un yanında, yerinde duruyor. Çok ekstra bir durum olmadıkça, Ribbon arabiriminin orada olduğunu fark etmeyeceksiniz bile…

Arama

İlk bakışta arama ekranının nerede olduğunu bulmanız oldukça güç. Aslında yapmanız gereken basit: Windows tuşuna basarak Başlangıç ekranına geçin ve aradığınızı yazmaya başlayın. Siz yazmaya başlar başlamaz sağ kısımda yeni bir bölüm açoılacak ve siz de arama kutusuna ulaşmış olacaksınız. Aslında iyi bir yöntem ama bu kadar saklanmasının da bir nedeni yok.

Bu arada arama kutusuna, sağ alt ya da üst köşeye gelerek açabileceğiniz Charm Bar’dan da ulaşabileceğinizi hatırlatalım…

Başlat ekranında içerik menüleri

Başlat ekranında bir kutucuğa sağ tıklarsanız, alt kısımda bir menünün açıldığını göreceksiniz. Ancak bu menü, genellikle çok işe yaramayan 2-3 seçenekten fazla bir şeyiçermiyor olacak. Oysa ki Microsoft, bu menüye da, masaüstü sağ tık menüsündeki gibi kapsamlı seçenekler ekleyebilirdi…

Başlat menüsü yok

Aslında biraz kullandıktan sonra, ortadan kaybolan Başlat menüsünün çok da gerekli olmadığını fark etme ihtimaliniz son derece yüksek. Ama bugüne dek alıştığımız bu menünün, hiç gereği yokken kaldırılması biraz “orijinal” bir fikir olmuş. Çünkü Başlat menüsünü kaldırmasa da, Microsoft için değişen bir şey olmayacaktı.

 Zorla değil, mecburi…

Ne yaparsanız yapın, Metro arabiriminden kaçışınız yok. En basitinden, Windows açıldığında sizi Metro Başlat ekranı karşılıyor. Ve ne yazık ki bu konuda bir seçim şansı da tanımıyor Microsoft bizlere. Oysa ki “doğrudan masaüstü ile açılış” gibi bir seçenek sunmak, bizce Micrsoft’a pek de bir şey kaybettirmezdi. Yine de, üçüncü parti yazılımlarla bu durumu değiştirma şansınız var.

Kaynak:chip.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.