WordPress’te 500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü

0 297

WordPress, şüphesiz dünya üzerinde en çok kullanılan blog scriptidir. Pek çok website sahibi sitesinin alt yapısını wordpress üzerine kurmaktadır. Hal böyle olunca sunucu kaynaklarının kullanımı noktasında wordpress çokta beklentileri karşılar düzeyde değil ne yazık ki, yazımızın devamında “500 internal server error” yani dahili sunucu hatası hakkında bilgiler vereceğiz sizlere..

500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü
500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü
500 internal Server Error Hatası Nedir ve Neden Kaynaklanır?

Bu hata sunucu kaynaklarının aşırı kullanımı sonucu oluşan sunucu içi hatadır. Bu hatanın en olası nedenleri ise, sunucu kaynaklı olmasıdır. Kullanmakta olduğunuz sayaçtan web sitenize giren anlık kullanıcı sayındaki artış CPU limit aşımına neden olur. Sunucunuz aşırı yüklenmeden dolayı 500 internal server error hatası verecektir. Eğer sunucunuzun yeteri kadar kaynağa sahip olduğunu düşünüyorsanız diğer çözümleri incelemelisiniz.

  • Aşarı trafik alan bir siteniz varsa CPU limit aşamı size bu hatayı almanıza yol açacaktır. (çözüm için trafik kaynaklarını arttıran resim, video ve diğer uygulamalar kaldırılmalı ya da uptimize edilmedi, kalıcı çözüm için VPS , VDS gibi özel sunuculara taşınmalı site)
  • Site içinde yer alan dosya ve klasörlerin CMD dosya izinlerinin yanlış verilmesi de bu duruma yol açan diğer etkenlerden birisidir. Dosya izinleri klasorler için 755 ve dosyalar için 644 olarak ayarlanmalıdır. Standart ayarlar bu şekildedir.
  • Diğer bir etken ise .htaccess dosyasının  yanlış yapılandırılmasıdır. htaccess dosyasında eklenmiş  olan kodlar sunucu performansını ektileyeceği için Dahili Sunucu Hatası 500’e neden olabilmektedir.

500 İnternal Server Error hatasının genel edeni olan CPU aşımından biraz bahis edecek olursak, WordPress sistemini yormayan sade bir tema seçmelisiniz. Burada sadelikten kasıt görsellik değil kodlardır. Önbellek (cache) eklentilerinden birini mutlaka kullanmalı ve sisteminizi yoran gereksiz eklentilerden kurtulmalısınız.

WordPress cache eklentilerinden en çok kullanılanlar, WP Super Cache ve W3 Total Cache eklentileridir. Bu eklentiler sayesinde sayfa, tarayıcı ve sıkıştırma özellikleri sayesinde sayfa kaynaklarınızın ve cpu kullanımınızı düşürebilir ve 500 internal error hatasının önüne geçebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.