Yağlı Ciltler için Bakım Önerileri | Cildi Yağlı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli

1 320
Yağlı cilt bakımı
Yağlı cilt bakımı

Cilt bakımı, hücrelerin yenilenmesi ve sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Yanlış uygulamalar sonucu cildimiz zarar görebilmektedir. Özellikle halk arasında yağlı ciltlerin, yağlı cilde sahip olanların sağlıksız bir cilde sahip oldukları düşünülür. Oysa ki, bilinenin aksine, yağlı cilt sağlıksız cilt anlamına gelmez. Her cilt tipi farklı özellikler taşır. Yağlı ciltlerde de hormonlara bağlı olarak yağ bezleri yoğun olarak çalıştığından ciltte yağlanma görülür.
Yağlı cildi olanlarda en büyük sıkıntı cildin kolayca parlaması, makyajın hemen akması ve sivilce oluşumuna müsait olmasıdır. Bu nedenle yağlı cildi olanlar cilt temizliğine çok daha fazla dikkat etmelidir. Zira iyi temizlenmeyen yağlı bir ciltte kolayca siyah nokta ve sivilce oluşur.

Cildi yağlı olanlar cilt temizliğinde mutlaka şunlara dikkat etmeli:

  • İçinde kil bulunan temizleyiciler kullanın.
  • Kil içerikli ürünle cildinizi temizledikten cildinize normal bir tonik uygulayın.
  • Tonik tamamen kurumadan üzerine antioksidan içerikli destekleyici bir ürün kullanın.
  • Cildiniz antioksidan içerikli ürünü tamamen emdikten sonra yağsız bir nemlendirici sürün.
  • Cildinizin yağlı olması, güneşe karşı savunmanız olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce cildinize yağlı cildi olanlar için üretilen yağsız bir güneşten koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin.

Günün sonunda, gün içinde cildinize yapışmış kirlerden arınmak için tıpkı sabahki temizliğinizi tekrarlayın. Buna ek olarak, akne tedavilerinde kullanılan, A vitamini içeren bir kremle cildinizi nemlendirin.

A vitamini destekli kremler kollajen oluşumuna yardımcı olmasının yanında, sivilce oluşumunu da engeller. Eğer cildinizde çok fazla sivilce varsa, bu kremleri daha da sık kullanabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, yağlı cildi olanlar multi-vitamin serum uygulamalarının yanı sıra, haftada bir kere C vitamini bakımı yaparsa olumlu sonuçlarını kısa zamanda alır.

Kaynak: rehber.uzmantc.com’dan derlenmiştir.

yağlı cilt için ne yapılmalı, yağlı cilt temizliği, yağlı ciltler için öneriler, yağlı ciltler için maske, yağlı cilt bakımı, yağlı cilt bakımı nasıl yapılır, yağlı cilt,
yağlı cilt nasıl anlaşılır
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.