Yeni Ehliyet Sistemi Geliyor! | 2013 Yılı Ehliyet Almak Zorlaşıyor

0 307

Trafikte yaşanan sürücü hatalı olayların artması ve kazaların çoğalması sebebiyle ehliyet alma sisteminde yeni bir dönem başlıyor. 2013 yılından itibaren devreye girecek olan bu sistem ile birlikte ehliyet almak 2 aşamalı olarak zorlaşacak. Yeni sistem stajyer ehliyet ve daha geliştirilmiş (zor) sınavdan oluşacak.. Bu sayede trafik terörüne neden olan ve trafiğe çıkmaya yeterli düzeye gelmemiş sürücülerin ehliyet almalarının önüne geçilerek daha eğitimli ve bilgili sürücü adaylarının trafiğe çıkması sağlanacak..

Yeni Ehliyet Sistemi
Yeni Ehliyet Sistemi

2013 yılı itibarı ile sürücü kurslarını başarıyla tamamlayanlara, yeni uygulamada stajyer sürücü belgesi verilecek. Stajyer sürücü belgesi, 2 yıl süreyle geçerli olacak. Bu süre içerisinde 2 kez kırmızı ışıkta geçen, 2 kez hız limitini aşan, uyuşturucu, alkollü maddelerin etkisiyle araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü ve yaralamalı kazalara karışan, 60 ceza puanını dolduran stajyer sürücülerin belgeleri trafik zabıtalarınca geri alınarak iptal edilecek. Bu kişilerin yeniden sürücü belgesi alabilmesi için yeniden sürücü kurslarında eğitim görüp yapılan sınavları başarıyla tamamlamaları gerekecek.

1-) Stajyer Ehliyet: Bu durum gerçekten ehliyet alacaklar için can sıkıcı hale gelecek gibi duruyor.  Ehliyet aldıktan 2 sene sonra bile kontrol edilebilirsiniz. Bu kontrol şekli şöyle; aldığınız ehliyet stajyer ehliyeti olacak ve bu ehliyetin 2 sene süresi var 2 sene içinde yaptığınız kazalar, ceza vs gibi puanlara göre ehliyetinizi alamaya bileceksiniz. Eğer 2 sene içinde işler iyi gider ise gerçek ehliyet sahibi olmaya hak kazanacaksınız. Stajyer sürücü belgesi iptal edilip tekrar almak isteyenlerin, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı tarafından muayene edilerek olumlu rapor almaları da gerekecek. İkinci defa iptal olursa, yine aynı hükümler uygulanacak.

2-) Daha zor sınavlar: Asıl canı sıkan bu artık kimse ezberlenmiş bilgiler ile sınava giremeyecek, sınavlar artık ezbere dayalı değil yoruma dayalı şekilde yapılacak. Sürücü belgesi sahibi olanlar 50 yaşına kadar 10 yılda bir, 50-65 yaş arası 5 yılda bir, 65 yaşından sonra 3 yılda bir sağlık kontrolünden geçecekler.

Yeni sistem böyle gelecek evet zor ve uğraştırıcı, can sıkıcı bir sistem ama yıllardır olması gereken buydu. Artık trafikte ehliyetini bakkaldan alan sürücüler görülmeyecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.