Yeşil Çayın Sağlık için Önemi, Faydaları, Yararları Nelerdir

0 985

Teknolojinin hızlı gelişimi, insanların hazırcılığa dayalı yaşamları sonucunda artık sağlığımıza göstermemiz gereken önemi 2 kat daha artırır bir hâl aldı. Bugün sizlere eğer hala daha tanışmadıysanız, sağlığımız için dost bir bitkiyi tanıtacağım. Evet, bu bitkinin adı yeşil çay, yeşil çayın insan sağlığı için, önemi, ne gibi faydaları, yararları olduğu hakkında konuşacağız.

Yeşil Çay Nedir, Nasıl Elde Edilir?

Herhalde ömründe siyah çay içmeyenimiz yoktur, yeşil çayın ham maddesidir siyah çay ve tarihi 4000 yıl öncesine kadar dayanır, Çin de tedavi amaçlı asırlardır kullanılan, çok şifalı bir bir bitkidir. Siyah çaydan farkı fırınlanmamış olması ve kurutulmasında uygulanan tekniktir. Yani siyah çaydan daha faydalıdır, çünkü fırınlanma işlemine tabi tutulmamıştır.

Yeşil çayın başlıca faydaları, insan sağlığı için önemli yararlarından bazıları şunlardır; Başağrısı, vücut ağrıları, hazımsızlık, depresyon, immun sistem destekleyicisi, toksinleri uzaklaştırıcı, enerji verici ve yaşam uzatıcı olarak kullanılmaktadır.

Günde En Fazla Kaç Bardak İçilmeli;

Araştırmalar 3-4 bardak günlük içilen yeşil çayın vücutta pek çok hastalığın oluşmasını önlediğini göstermektedir.

Modern tıbbın yeşil çay üzerindeki araştırma ve gözlemleri ;(Yeşil çay içindeki kateşinler sayesinde)

 • Kanser riskini azaltır. (Reduces incidence of cancer)
 • Yeşil çay yemek borusu kanserini erkeklerde %57, kadınlarda %60 oranında önlemektedir.
 • Yeşil çay düzenli içilmesi halinde prostat kanseri riskini üçte iki azalmaktadır.
 • Yeşil çay deri kanserine yol açan ultroviyole ışınların zararından korur.
 • Tümörü küçültür. (Reduces tumors)
 • Antioksidandır. (Reduces oxidation by active oxygen)
 • Yeşil çaydaki antioksidan E vitaminindekinden 20 kez daha kuvvetlidir.
 • Kolestrolü düşürür. (Lowers blood cholesterol)
 • Tansiyonu ayarlar. (Inhibits increase of blood pressure)
 • Kan şekerini ayarlar. (Inhibits increase of blood sugar)
 • Bakterileri öldürürür. (Kills bacteria)
 • Grip virüsünü öldürür. (Kills influenza virus)
 • Ağız kokusunu önler. (Prevents halitosis)

Yeşil çay içindeki kafein sayesinde :

Performansı etkiler,yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırır. (Stimulates wakefulness – removes fatigue and sleepiness)
İdrar söktürücüdür. (Acts as diuretick) , idrar söktürücü özelliğinden dolayı zayıflama rejimlerinde kullanılıyor.

Yeşil çay içindeki C vitamini sayesinde :

 • Stresi azaltır. (Reduces stress)
 • Gribi önleyicidir. (Prevents flu)

Yeşil çay içindeki flavonoidler sayesinde :

Kan damarlarını güçlendirir. (Strengthen blood vessel walls)
Yeşil çay içindeki polisakkaridler sayesinde :

Kan şekerini düşürür. (Lowers blood sugar)

Yeşil çay içindeki fluorid sayesinde :

Diş çürümesini engeller. (Prevents cavities)

Yeşil çay içindeki E vitamini sayesinde :

Antioksidan olarak rol oynar. (Acts as antioxidant)
Yaşlanmayı geciktirir. (Regulates aging)
Yeşil çay içindeki EGCG (Epigallokateşin Gallat) adı verilen kimyasal madde sayesinde :

 • Kanser hücrelerinin gelişmesini önlüyor.
 • Akciğer, mide, bağırsak karaciğer ve deri kanserlerini önleyici etki yapıyor.
 • Sigara kullanımının toksik etkisini azaltıyor.

Yeşil çay içen hamile kadınlar sorunsuz bir doğum gerçekleştirebilirken, sakat çocuk dünyaya getirme riski de azalacak.

Yeşil Çay Sağlık ve Yaşam için Diğer Faydalı Yararlı Özellikleri:

 • Anti enflamatuar, hücre yenileyicidir.
 • Arterioskleroz riskini azaltır.
 • Damar sertliğinden koruyor. Kılcal damarları büzerek ödem oluşmasını önlüyor.
 • Deriyi besler
 • Kalp ve dolaşım sistemini olumlu etkiler ve, hastalıklarını azaltır.
 • Kemik erimesini engelliyor.
 • Kilo verdirir.
 • Mide ve barsak problemlerini hafifletir.
 • Migreni geçiriyor.
 • Sürekli kullanımı, romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar.
 • Vücuttaki yağların yakılma sürecini hızlandırarak diyetleri destekler.
 • İstenmeyen yeğların %30’unu absorbe eder.

Bilim adamları, yeşil çayı fazlaca tüketen insanlarda neden kanser vakalarının daha az meydana geldiğini şimdi daha iyi anlayabildiklerini belirtti. Yeşil çayın içinde bulunan EGCG ve EGC gibi maddelerin, sigara ile ilişkili kanser riskine karşı da etkili bulunduğu belirlendi. EGCG maddelerin, brokoli, lahana, üzüm ve kırmızı şarapta bulunan flavonoid maddelerin değişik türü olduğu biliniyor.
Önceki araştırmalarda, flavonoid maddelerin kansere karşı etkili olduğu gözlendi. Bilim adamları, yeşil çayın romatizmal arterit ve kolesterole karşı da etkili olduğunu, kanser üzerindeki etkisinin ise yeni araştırmada yeni bir sürprizi ortaya koyduğunu açıkladı.

 

Sağlıklı Yaşamın Kaynağı:  Yeşil çay,

Moda, güzellik ve sağlık hakkında birbirinden ilginç konular yer alan Votre Beaute Dergisi’nin haziran sayısında yer alan habere göre günde dört bardak yeşil çay içmek kalp damar hastalıkları ve kanser riskini azaltıyor, diş çürümelerini ve kemik erimesini önlüyor, merkezi sinir sistemini uyarıyor, yaşlanmayı geciktiriyor.

Merakla beklenen gençlik ve sağlık kaynağı yeşil çay Türkiye’ye ithal edilerek eczanelerde satılmaya başladı. Almanya’da Dr. B. Scheffler firması tarafından üretilen Additive Green Tea, yeşil çay ekstresinden elde edilmiş. Doğal kafein ve C vitamini de eklenerek içecek tozu haline getirilmiş. Yeşil çayın sayısız yararları bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Bilimsel raporlara göre günde dört bardak yeşil çay, yaşlanmayı geciktirdiği gibi kalp damar hastalıkları riskini azaltıyor. Kolesterol ve yağ değerlerini iyileştirerek tansiyonu ve kan şekerini ayarlıyor. Böylece damar sertliğinden koruyor. Kılcal damarları büzerek ödem oluşmasını önlüyor. Bakteriler ve grip virüsü ile savaşıyor.Ağız, yutak, mide ve bağırsak mukozasındaki ödemi azaltıyor.Yeşil çayın yararları saymakla bitmiyor. Migreni geçiriyor. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı zayıflama rejimlerinde yardımcı oluyor. Diş çürümesi ve kemik erimesini önlüyor.

Stresle savaşır, stresi azaltır, önler

Ayrıca bütün bunların dışında stres, aşırı çalışma, huzursuzluk gibi farklı nedenlerden kaynaklanan yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırıyor. Ülkemizde her yirmi kişiden birinde görülen ve tedavi edilmediğinde kişilerin yaşam kalitesini bozan depresyonu yeniyor. İçimiyle ferahlık veren, uyarıcı, canlandırıcı Additiva Green Tea’nin tadı limon tuzu ve C vitamini de eklenerek daha lezzetli duruma getirilmiş. Ürünün hazırlanması da son derece pratik. Fincana bir poşet boşalttıktan sonra üzerine sıcak su doldurulup karıştırılıyor. İçeriğinde şeker de bulunduğu için ayrıca tatlandırmaya gerek kalmıyor.

Kansere karşı da direnç gösterir, düzenli kullanımda kanser oluşumunu önler

Romatizmal arterit ve kolesterole karşı da etkili olduğu bilinen yeşil çayın, kansere karşı bilinenden daha fazla etkili olduğu tesbit edildi.
ABD’de Rochester Üniversitesi Çevre Sağlığı Bilim Merkezi’nde yapılan araştırmada, yeşil çay ve içindeki maddelerin kansere karşı bilinenden daha güçlü etki ortaya koyduğu saptandı.
Bilim adamları, yeşil çayı fazlaca tüketen insanlarda neden kanser vakalarının daha az meydana geldiğini şimdi daha iyi anlayabildiklerini belirtti. Yeşil çayın içinde bulunan EGCG ve EGC gibi maddelerin, sigara ile ilişkili kanser riskine karşı da etkili bulunduğu belirlendi. EGCG maddelerin, brokoli, lahana, üzüm ve kırmızı şarapta bulunan flavonoid maddelerin değişik türü olduğu biliniyor.
Önceki araştırmalarda, flavonoid maddelerin kansere karşı etkili olduğu gözlendi. Bilim adamları, yeşil çayın romatizmal arterit ve kolesterole karşı da etkili olduğunu, kanser üzerindeki etkisinin ise yeni araştırmada yeni bir sürprizi ortaya koyduğunu açıkladı.

 

Doğal Mucize İlaç ‘Yeşil Çay’

Yeşil Çay, değişik kanser risklerini azaltıyor, kan kolestrol seviyesini düşürüyor, yaşlanmayı geciktiriyor ve değişik bakterilerin gelişmesini engelliyor. Uzakdoğu’da yüzyıllardır içilen, zengin antioksidan kaynağı. Kendine özgü aroması, yeşilimsi sarı rengi ve yalın tadı ile sağlıklı bir seçim.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Hayri Çoşkun, yeşil çayın yemek borusu kanserini erkeklerde yüzde 57, kadınlarda yüzde 60 oranında önlediğini söylüyor.

Yrd.Doç.Dr. Hayri Çoşkun, yaptığı açıklamada, yeşil çay’ın, oksidasyon olmaması için toplandıktan sonra ezilme gibi işlemlerden korunduğunu, böylece doğal bileşenlerinin ve aromasının muhafaza edildiğini söyledi. Yeşil Çay’ın polifenoller, polisakkaritler ve değişik vitaminler gibi birçok farklı kimyasal bileşen içerdiğini kaydeden Coşkun, şöyle konuştu: “Yeşil Çay, değişik kanser risklerini azaltmakta, kan kolestrol seviyesini düşürmekte, yaşlanmayı geciktirmekte ve değişik bakterilerin gelişmesini engellemektedir. Yeşil çay, yemek borusu kanserini erkeklerde yüzde 57, kadınlarda ise yüzde 60 oranında önlemektedir. Ultra viole ışınlarının deride kanser ve buruşukluklara neden olduğu bilinmektedir. Yeşil çayın ise bu tür deri hastalıklarını koruyucu özelliği vardır. Sigara dumanında potansiyel kanser yapıcı madde olan NNK, akciğer kanserine neden olmakta, Yeşil çayın bu hastalığa karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.”

CİLDİ GÜZEL TUTMAK, GENÇ BİR CİLDE SAHİP OLMAK İÇİN;  YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, özellikle gözlere iyi gelir. Yeşil çaydan yapılan göz kremleri ve jelleri, vücut şampuanı ve nemlendiricileri piyasada bulabilirsin. Çayla yapılan kremlerin suda erime özellikleri vardır. Ayrıca cildin pH yapısına daha uygundur. Yalnız dikkat etmek gerek; çaylı kremler yaralı ciltlere sürüldüğünde cildi tahriş edebilir.
Çay, banyo ve güzellik ürünlerinde de kullanılır. Çünkü cildi, içerdiği bitki yağlarıyla nemlendirir. İçindeki maddelerle güneş yanıklarına karşı korur. Polifenolslarla ciltte oluşan kızarıkları ve güneş yanıklarını iyileştirir.
Yeşil çay duyarlı ciltleri yatıştırır, olgunlaşma aşamasında cildi besler ve vaktinden önce yaşlanmaktan korur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.