YouTube Google Docs, Translate, Hizmet Uygulamaları Erişim Sorunu ve Çözümü (videolu)

0 401

Son günlerde Türkiye’de internet kullanıcılarının oldukça sıkıntı yaşadığı, bağlantı problemleri yaşadığı google’ın bazı hizmet servisleri başta google tranlate ve google docs hizmetleri olmak üzere dünyaca ünlü video paylaşım sitesi youtube.com’a erişememe, ulaşamama sorunları üzerine yaptığımız araştırmalar sonucunda geçicide olsa bu soruna çözüm oluşturma çabalarımız aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz durumunda çözüme kavuşacaktır.

Bu dns ayarları sonrasında youtube ve google ile ilgili hiçbir probleminiz kalmayacaktır.


Bunlardan en dikkat çekici olanı,  Bilgi  Teknolojileri  Kurumu’nun (BTK)  Google’ı ban’ladığı iddiası. Yorumlara göre YouTube’a  erişimi  tamamen durdurmaya çalışan BTK, yanlışlıkla birçok  Google  servisini banladı. Peki bu hata nasıl oldu?

Bu Hata Nasıl Meydana Geldi?

Henüz BTK’dan konuyla  ilgili  açıklama gelmedi fakat  İnternet’te  yapılanyorumlara göre,  Google’a ait IP  adreslerinden  74 ve 209 ile başlayanlardan bir kısmı, problemin merkezini oluşturuyor.  Google,kullanıcılarının  bazılarını 209 ile başlayan  adrese, bazılarını ise 74 ile başlayanadrese  yönlendiriyor.

İddialara göre BTK, YouTube’a IP engellemesi yaparken, diğer bazı servislerin bloke olmasına sebep oldu.

Peki Google ve Youtube Bağlantı Sorununun Çözümü Ne? Nasıl  Çözebilirsiniz bu durumu?

Öncelikle ilk olarak yapmamız gereken işlem Türk Telekom  DNS’lerimizi  başka bir DNS (Open DNS ya da  Google  DNS  gibi) ye çevirmemiz, kullanmanız gerekiyor.  Bilgisayarınızın  Run (Çalıştır) komutuna  CMDyazdığınızda karşınıza gelen ekrana, (Tırnak işaretleri olmadan) “Ping  google.com”  yazın  ve “Enter”a basın.  Google  hizmetlerinde  sorun yaşayan kullanıcılar, ekrana gelen IPadreslerini  (Örn: 74.125.43.103 veya 209.85.227.99), Windows’un içindeki hosts dosyasına eklemeli.

Yapamayanlar için videolu anlatım aşağıda anlatılmıştır. Aşağıdan videoyu izleyebilirsiniz.

[flashvideo file=vidyo/youtube_sorunu/youtubegoogle.flv /]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.