Yurtdışından Alınan Cep Telefonunun İnternetten Online IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

0 1.604

Bilindiği üzere ülkemizde cep  telefon fiyatları el yakar düzeyde yurt dışında yarı yarıya olan fiyatlar malesef ki imei numarası kaydı olmadığı için bir müddet sonra bloke olarak kullanım dışı kalmaktadır. İşte bu duruma maruz kalmamanız için internetten üzerinden online olarak yurt dışından satın almış olduğunuz cep telefonunuza imei kaydı yaptırabileceğinizi biliyor muydunuz?

IMEI Numarası Kaydı Nedir, Neden Yaptırılır?

Online IMEI Kaydı
Online IMEI Kaydı

IMEI kaydı ile cep telefonunuza özel bir seri numarası belirlenir. Bu numara ile cep telefonunuzun çalınması durumunda yerini kolayca tespit edebilirsiniz. IMEI numarası kaydının hızlı bir şekilde yapılabilmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun internet sitesinden de yapılabiliyor.

IMEI kaydı yapabilmek için 100 liralık harç, vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalardan birine yatırmanız gerekiyor. Gerekli harcı yatırdıktan sonra BTK’nın internet sitesine girilerek IMEI Kayıt Başvurusu yapmanız gerekiyor. Gerekli bilgileri sisteme girdikten sonra kayıt işlemini kolayca yapabilirsiniz.

IMEI kaydı başvurusu yaptığınızda BTK Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden iki yıl içinde başka bir cep telefonu kaydı yapıp yapmadığınızı, yurt dışından geliş tarihinden itibaren bir aylık bir sürenin geçip geçmediğini, girmiş olduğunuz IMEI numarasının hatalı olup olmadığını kontrol edilir ve Emniyet Genel Müdürlüğü pasaportunuzun kontrolü yaptıktan sonra IMEI kayıt işlemi tamamlanır. Eğer bunlardan birinde sorun oluşursa sistem IMEI kaydını ret eder.

İnternet üzerinden IMEI Numarası Kaydı için:

https://www.turkiye.gov.tr/basvur

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.