Zayıflamak için Neler Yapmalıyım, Nelerden Uzak durmalıyım, Nasıl Zayıflarım

0 475

Yaza giriş yapamaya hazırlandığımız şu günlerde ince bir bedene veya formda bir görünüşe hangimiz ihtiyaç duymayızki ? Ama fazla kilolarımızla da başımız dertte zayıflamak istiyor ama başaramıyormusunuz. O zman makalemizi okuyun ve neleri yaparak neleride yapmayarak nasıl kilo verebilirsiniz öğrenin. Öncelikle psikolojik olarak kendimizi analiz edip çözümlemeliyiz ve hayatmızdaki fazlalıklardan kurtulmak için harekete geçmeliyiz. Artık tekrardan ayaklarımızı   merdiven çıkarken bizi üzmeden veya   göbeğiniz yüzünden ayakkabı bağlarken görmemiz engellenmeyecek. Vücudumuz şekillenecek, sırtımız acı vermeyecek, beliniz incelecek, düğmeleriniz bile sizinle barışıp, daha kolay iliklenecek. Bu arada size darılanlar olabili tabii ki… Yağlar, kolesterol, şeker, alkol ve sigara gibi… Başlamak için daha fazla beklemeyin. Vücudunuza bugün bir hediye alın; bir çift spor ayakkabı, eşofman ve T-shirt mesela! Vücudunuzu en iyi arkadaşınız olan su ile de tanıştırmayı da unutmayın. Sonra da onunla yemeğe çıkın. Güzel bir ızgara balık, yeşil salata ve biraz sebze….   Şimdi neler bizi nasıl etkiler ona bir bakalım;

Mevsimlere Bağlı Kilo Alımları;

En   basit şekilde açıklamak gerekirse kış aylarında insanlar ısınmak için daha yağlı ve kalorili besinlere yönelir. Bununla birlikte kilo alımı kaçınılmaz bir son haline gelir. Yaz aylarında ise daha ince kıyafetlerin giyilmesiyle kış mevsiminde alınan fazla kilolar kendisini daha da fazla göstermeye başlar. Bu durum kişileri kilo vermeye yönlendirir. Kişiler, kışın aldıkları kiloları kaybetmek için acele etmekte ve sağlıksız diyetlere başvururlar.

Sağlıklı Zayıflamanın Yolu Dengeli Beslenmeden Geçiyor !

Sağlıklı bir yaşam için hayatımızın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı edinmek önemli. Kilo vermek isteyen kişi de, zayıflama diyetini uygularken, günlük enerji alımını, bir diyetisyen tarafından kendisine özel olarak hazırlanan beslenme programı ile yapmalıdır.

Peki kişiler nasıl bir beslenme uygulamalı ki hem sağlıklı beslenelim, hem de fazla kilolarımızdan kurtulalım?

İşte hem sağlıklı beslenme hem de fazla kilolardan kurtulmanın yolları;

  • Kendinize az miktarda ancak sık aralıklı bir beslenme programı düzenleyiniz. Bu şekilde hem aç kalmamış olursunuz hem de daha sağlıklı kilo kaybetmiş olursunuz.
  • Poğaça, börek yemek yerine güne güzel bir kahvaltı yaparak başlayınız.
  • Dışarıda yediğiniz yemeklerde daha çok ev yemekleri veya hafif ızgaralar yapan yerleri tercih ediniz.
  • Alkol ve hazır içecekler yerine limonlu veya meyveli sodaları tercih ediniz. Taze veya kuru meyve yemeğe özen gösteriniz.
  • Özellikle yaz aylarında artan hava sıcaklığı ile birlikte terleme ile kaybedilen vücut sıvılarını yerine koymak için günde 2,5-3 litre su içiniz. Günlük posa alımınızı arttırınız. Tam tahıl ürünleri, taze sebze ve meyveye günlük beslenmenizde yer veriniz.
  • Soslu yemekler, mayonezli, soslu salatalar yerine limon, soya soyu gibi kalorisiz olanlarını kullanmaya çalışınız.
  • Günlük yağ alımınızı azaltınız.
  • Düzenli egzersiz yapınız. Unutmayınız ki, vücut sağlığı açısından egzersizin alışkanlık haline gelmesi, düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanmak kadar önemlidir.
  • Şekerden uzak durunuz. Çay ve kahvenize şeker atmayarak bu işe başlayabilirsiniz.
  • Çok tatlı yemek istediğiniz zaman yaz mevsiminin vazgeçilmez parçası olan dondurmayı özellikle sade ve ya meyveli olanları tercih ediniz. Ya da sütlü tatlı tüketebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.